Topbanner


Automatik & Proces Logo

Sidebanner (4)  

20.01.2020, 14:38

IDA: Udsigt til teknologi-investeringer

Cloud-teknologi, kunstig intelligens og Big Data ser ud til at få en stadig større plads på investeringsbudgetterne for 2020 virksomhederne, viser en aktuel rundspørge, som Ingeniørforeningen IDA har gennemført blandt de af foreningens medlemmer, der er virksomhedsledere.

Af: IoT er nu ved at blive realiseret i virksomhederne ligesom der ser ud til at komme stadig flere pilotprojekter og efterfølgende konkrete anvendelser med IoT, fortæller DAs ekspert i IoT-teknologi Rune Domsten.


IDA har op til årsskiftet gennemført en rundspørge blandt de af foreningens medlemmer, der er virksomhedsledere, og hvoraf godt 100 har taget sig tid til at svare, og tage stilling.

Generelt viser billedet, at Industrie 4.0-teknologierne har fået stadig bedre fodfæste blandt virksomhederne de seneste to år. Kun 21 procent af virksomhederne har ikke investeret i nogle af Industrie 4.0 teknologier, mens 45 procent har investeret i flere teknologier.

En særlig højdespringer i årets rundspørge er Internet of Things-teknologi, IoT. Hvor 22 procent har investeret i IoT-teknologi de seneste to år, svarer næsten dobbelt så mange (40 procent), at de vil investere i IoT i 2020. Forventningerne til IoT vækker genklang hos Rune Domsten, der er IDAs ekspert i IoT-teknologi:

”Vi ser mere og mere, at de mange anvendelsesmuligheder der er blevet stillet i udsigt med IoT, nu er ved at blive realiseret i virksomhederne og i den offentlige sektor, ligesom vi ser stadig flere pilotprojekter og efterfølgende konkrete anvendelser med IoT,” siger Rune Domsten.

Han påpeger, at brugen af IoT finder sted inden for et meget bredt felt af virksomheder inden for såvel produktion som service.

Ud over de teknologirettede spørgsmål, er virksomhedslederne også blevet spurgt til forventningerne generelt til 2020, og her venter flertallet vækst og flere ansatte. Men, de peger også på, at den største barriere for at realisere vækst- og udviklingspotentialerne er muligheden for at rekruttere og fastholde kvalificerede tekniske og naturvidenskabelige medarbejdere.

Hvad angår de teknologiske aspekter vil resultaterne fra den aktuelle rundspørge blive belyst yderligere i en større analyse, som IDA i øjeblikket er ved at gennemføre med henblik på at afklare potentialer og barriere for digitaliserings- og automatiseringsteknologi i produktionsvirksomheder, oplyser foreningen.


  • Del denne artikel på Facebook
  • Del denne artikel på Twitter
  • Del denne artikel på LinkedIn
 
Sidebanner (4)  
 
 
Automatik & Proces
 
 
Sydvestvej 110, 1
2600 Glostrup
T. 46139000
F. 46139021
M. info@automatik.nu
Udgiver: Teknovation ApS

 
Copyright © Automatik & Proces
All Rights Reserved.
CMS: Scalar Media

Persondata- og cookiepolitik
 
-->