Automatik & Proces Logo

Sidebanner (4)Sidebanner (4)Sidebanner (4)  
GTS-foreningens direktør Ragnar Heldt Nielsen kan notere, at der det seneste år har vist sig en fortsat positiv tendens med en stigning i institutternes omsætning på 14 procent. fra 2022 til 2023.
  • GTS-foreningens direktør Ragnar Heldt Nielsen kan notere, at der det seneste år har vist sig en fortsat positiv tendens med en stigning i institutternes omsætning på 14 procent. fra 2022 til 2023.

04.06.2024, 09:42

Markant fremgang hos GTS-institutterne

GTS-institutterne oplevede sidste år en betydelig vækst i aktiviteterne. Den samlede omsætning nåede lige over 4 milliarder kroner, hvilket er en stigning på 11 procent i forhold til året før. Den positive udvikling afspejles inden for stort set alle GTS-områder.

 


Godkendte Teknologiske Serviceinstitutter, GTS, som blandt andet omfatter Teknologisk Institut, FORCE Technology, Alexandra Instituttet samt Dansk Brand-  og sikringsteknisk Institut, har haft et godt 2023, konstaterer direktør Ragnar Heldt Nielsen, GTS-foreningen:

"Der er meget at glæde sig over, når man kigger på GTS-udviklingen i 2023. Ikke mindst GTS-institutternes evne til at vinde konkurrenceudsatte midler fra blandt andre Innovationsfonden og Horizon Europe er glædelig. For der er fortsat stor konkurrence om midlerne, så det er ikke en udvikling institutterne er kommet nemt til,” siger Ragnar Heldt Nielsen, og fortsætter:

 ”Vi forventer, at de sidste års udvikling markerer et vendepunkt”.

GTS-institutterne oplevede også en pæn stigning i samarbejdet med danske virksomhedskunder. Antallet af private virksomhedskunder steg fra 19.470 i 2022 til 20.648 i 2023, en stigning på 6 procent. Af disse var 89 procent små og mellemstore virksomheder (SMV'er), og de stod for 58 procent af den danske kommercielle omsætning i den private sektor.

”Endnu en ting at glæde sig over er, at udviklingen over de sidste fem år viser, at SMV-kunderne tegner sig for en stadig større andel af omsætningen. Der er en vækst i antallet af flere dybe samarbejder om innovation, og det er mere værdifuldt for den enkelte virksomhed,” siger Ragnar Heldt Nielsen.

Det er dog fortsat de store virksomheder (med +250 ansatte), som gennemsnitligt køber de største ydelser. De udgør 11 procent af virksomhedskunderne og står for 42 procent af den danske omsætning.


  • Del denne artikel på Facebook
  • Del denne artikel på Twitter
  • Del denne artikel på LinkedIn
 
Sidebanner (4)Sidebanner (4)Sidebanner (4) Sidebanner (4)Sidebanner (4)Sidebanner (4)  
Sidebanner (4)Sidebanner (4)Sidebanner (4)  
 
Automatik & Proces
 
 
Sydvestvej 110, 1
2600 Glostrup
T. 46139000
M. info@automatik.nu
Udgiver: Teknovation ApS

 
Copyright © Automatik & Proces
All Rights Reserved.
CMS: Scalar Media

Persondata- og cookiepolitik